Wypalenie zawodowe - jak do niego nie dopuścić i jak sobie z nim radzić?

Może się zdarzyć w każdej chwil. Objawia się nagle, czasami bez widocznego powodu. Wypalenie zawodowe, bo o nim mowa, to prawdziwa plaga pracowników XXI wieku. W pewnym momencie zauważasz, że coś jest nie tak, że praca nie daje już takiej przyjemności.  Ta sytuacja zaczyna męczyć, ale można się przed nią ustrzec.

Czym jest wypalenie zawodowe?


Wypaleniem zawodowym nazywamy taką sytuację, w której praca przestaje sprawiać satysfakcję i zaczyna być prawdziwym utrapieniem. W pewnym momencie dostrzegasz, że to, co robisz, przestało Cię cieszyć, że wykonujesz swoje obowiązki tylko dlatego, że musisz. Efekty pracy Cię nie satysfakcjonują, ciągle wydaje Ci się, że masz za dużo obowiązków. Pytasz sam siebie, co się dzieje. Możesz nawet podejrzewać depresję. Tylko że kiedy ten stan niezadowolenia lub wręcz otępienia dotyczy tylko pracy, to prawdopodobnie masz do czynienia z wypaleniem zawodowym.


Jak nie dać się „spalić”?

Stare, ale bardzo mądre powiedzenie głosi, że „co za dużo, to niezdrowo” i taka jest prawda. Wypalenie zawodowe bardzo często dotyka ludzi, którzy się po prostu przepracowują. Kiedy praca zaczyna być elementem dominującym w Twoim życiu, może się to źle skończyć. Przede wszystkim ogranicz ilość godzin spędzanych w pracy do tylu, ile absolutnie musisz w niej być. Nie zostawaj po godzinach, jeśli nie ma takiej potrzeby. Przestań „śrubować” wyniki. Czasami lepiej dochodzić do celu wolniej, niż w zawrotnym tempie, a później się wypalić. Taki sukces nie będzie Cię cieszył.

Rób to, co lubisz. Nie trać życia na pracę, którą wykonujesz z przymusu. Zajmij się tym, co naprawdę kochasz. Nawet jeśli wiązałoby się to z chwilowym pogorszeniem standardów życia. Naprawdę nie musisz zmuszać się do pracy w firmie, której nie lubisz i obcowania z ludźmi, którzy nie są Ci życzliwi. Wykonaj odważny krok w kierunku lepszego życia zawodowego. Nawet gdyby miało się to wiązać z jakimś ryzykiem. Jeśli nie spróbujesz, to nigdy nie przekonasz się, jak dobrze może być.

Postaraj się oddelegować komuś nadmiar swoich obowiązków. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, to zdejmij sobie z barków to, czego robić nie musisz bądź nie umiesz.

Kończąc pracę, przestań o niej myśleć. Zajmij się czymś kreatywnym. Naucz się prawdziwie odpoczywać, bez ciągłego sprawdzania skrzynki pocztowej i oczekiwania na ważne telefony. Wykorzystuj czas wolny maksymalnie, tak by różnicować swoje życie. Kiedy kończysz pracę, ona powinna przestać dla Ciebie istnieć. Wieczór ma być tylko Twój.


Co zrobić, gdy wypalenie zawodowe już Cię dosięgło?


• Naucz się wysypiać – zregenerujesz ciało i umysł i będą sobie one w stanie lepiej radzić z trudami codzienności. Pamiętaj, by spać minimum 8 godzin dziennie.
• Podejmuj aktywność fizyczną – oderwiesz się od myśli o pracy i problemach i zredukujesz poziom stresu. Możesz chodzić na siłownię, biegać, pływać, spacerować.
• Poszukaj rady u psychologa/coacha – czasami już kilka sesji będzie w stanie zmienić Twoje spojrzenie na pracę i ułatwić Ci znalezienie najlepszych rozwiązań.
• Wykorzystuj urlopy – wykorzystaj, jak tylko możesz każdy dzień z przysługującego Ci urlopu. Niech będzie to czas na zabawę i beztroskę.

Grupa Wadwicz

Od ponad 25 lat wspieramy naszych Klientów w nowoczesnym zarządzaniu pracownikami i efektywnym budowaniu długoterminowych planów zatrudnienia. Dzięki usługom pracy tymczasowej polepszamy procesy zarządzania płynnością zatrudnienia.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości i raporty z rynku pracy, przydatne porady ekspertów oraz wybrane oferty pracy, zapisz się do naszego newslettera, a dowiesz się
o tym jako pierwszy.

Copyright by Grupa Wadwicz