Jak utrzymać pracę?

Z jednej strony wszędzie słyszy się, że pracownicy mogą liczyć na coraz lepsze warunki pracy i coraz wyższe zarobki, z drugiej natomiast nad wieloma osobami ciągle wisi widmo zwolnienia. Rynek pracy jest bardzo dynamiczny, a to sprawia, że tak naprawdę nigdy nie można być pewnym swojej pozycji. Jak więc ustrzec się przed zwolnieniem?
Zasadniczy warunek jest tak naprawdę jeden: bezpieczni na rynku pracy są specjaliści, których nie da się zastąpić technologią. Bardzo mocno wykwalifikowani eksperci, którzy wykonują pracę, której nie wykonają maszyny ani nawet inteligentne roboty.

1. Angażuj się w swoją pracę

Cokolwiek robisz, rób to z sercem. Widać, kiedy pracownik wykonuje swoje zadania „na odwal się”. Widać też, gdy nie lubi tego, co robi. Dlatego też pamiętaj o tym, by pracować sumiennie i podejmować inicjatywę. To od razu rzuca się w oczy. Przełożeni zawsze dostrzegają pracowników, którzy wysuwają się na pierwszy plan. Zawsze też darzą ich większym zaufaniem i są w stanie wstawić się za nimi, kiedy przychodzi do zwolnień.

2. Pamiętaj o punktualności i rzetelności

Musisz być w pracy nie tylko dobry, ale przede wszystkim respektować wszystkie jej zasady. Przychodzenie do pracy w odpowiednich godzinach, rzetelne wykonywanie wszystkich, nawet najbardziej błahych obowiązków to niby rzeczy banalne, ale pracownicy często o nich zapominają. Tymczasem diabeł tkwi w szczegółach. Co z tego, że starasz się być kreatywnym i dajesz z siebie dużo, skoro nie pilnujesz tych podstawowych kwestii?

3. Przez cały czas podnosić kwalifikacje

Nigdy nie spoczywaj na laurach. Teraz na rynku pracy liczą się Ci pracownicy, którzy są w stanie ciągle się szkolić i zdobywać nowe umiejętności. Nie myśl, że wiedza zdobyta na studiach wystarczy Ci na całe życie. Jeżeli chcesz być pracownikiem, którego się nie zwalnia, uczęszczaj na szkolenia, sympozja, bierz udział w kursach doszkalających i czytaj literaturę branżową. Aktualna wiedza to dla pracodawcy najlepszy wyznacznik Twojej wartości.

4. Myśl kreatywnie i podejmuj wyzwania

Nigdy nie chodź na skróty. Nie wykorzystuj ciągle tych samych schematów, nawet gdy są sprawdzone. Zawsze można zrobić coś lepiej. Stymuluj swoją kreatywność, szukaj niesztampowych rozwiązań i nie bój się podejmować wyzwań. Coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się nie do zrobienia, może stać się Twoim kluczem do sukcesu. Trzeba tylko chcieć i wierzyć w siebie. Pracodawca nie wyrzuci pracownika, który ma zawsze jakiś pomysł i który nie boi się podejmować zadania, które powinno być wykonane na wczoraj.

5. Pokaż, że jesteś osobą niezastąpioną

Sergiusz Prokurat w swojej książce „Praca 2.0. Nie ukryjesz się przed rewolucją na rynku pracy” przekonuje, że na rynku najbezpieczniejsi są Ci pracownicy, których nie da się zastąpić. Tacy, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wnoszą do firmy konkretne wartości. Takich pracowników się nie zapomina. Z takich po prostu nie da się zrezygnować. Dzisiaj pracodawcy naprawdę nie mają czasu i ochoty na poszukiwanie nowego pracownika, jeżeli pod ręką jest ktoś, kto się sprawdza. Nie chcą zwalniać najlepszych, po to, by poszukiwać innych, nie wiadomo czy tak samo dobrych. Pracodawca nie chce stracić pracownika, który jest specjalistą dążącym do ciągłego rozwoju.

Grupa Wadwicz

Od ponad 25 lat wspieramy naszych Klientów w nowoczesnym zarządzaniu pracownikami i efektywnym budowaniu długoterminowych planów zatrudnienia. Dzięki usługom pracy tymczasowej polepszamy procesy zarządzania płynnością zatrudnienia.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości i raporty z rynku pracy, przydatne porady ekspertów oraz wybrane oferty pracy, zapisz się do naszego newslettera, a dowiesz się
o tym jako pierwszy.

Copyright by Grupa Wadwicz