Trendy w rekrutacji na rok 2017

Nowy rok przynosi branży HR nowe wyzwania. Udział działań firm rekrutacyjnych w procesie rekrutacji pracowników jest coraz większy, ale rośnie też poprzeczka jakościowa. Zmiany wynikają z tego, że rynek pracy coraz bardziej staje się rynkiem pracownika, a nowe technologie wykorzystujemy niemal na każdym kroku.

Trend 1 – zdalna rekrutacja

Pozyskanie pracowników wymaga bardzo dużych nakładów czasu, a zadaniem branży HR jest działać szybko i efektywnie. Dlatego też w 2017 roku wzrośnie wykorzystanie internetu i technologii mobilnych. Rekruterzy coraz częściej będą decydować się na przeprowadzanie wstępnej rozmowy rekrutacyjnej przez Skype, telefon czy telekonferencję. Wszystko po to, by maksymalnie skorcić czas weryfikacji kandydatów i wybrać do udziału w rozmowie tylko tych, którzy rokują najlepiej.

Trend 2 – krótszy czas rekrutacji

Skrócenie czasu rekrutacji będzie dobre dla obu stron. Kandydaci szybciej dowiedzą się, czy otrzymają konkretne stanowisko, natomiast rekruterzy unikną sytuacji, w której długi czas oczekiwania na decyzję spowoduje wycofywanie się kandydatów. Rekrutowani, którzy nie otrzymują decyzji wystarczająco szybko, decydują się na inne oferty, a to nie sprzyja produktywności HR. Nowe modele zakładają, że proces rekrutacyjny nie powinien trwać dłużej niż dwa tygodnie, a najlepiej, by jego długość wynosiła tylko kilka dni.

Trend 3 – większy udział firm rekrutacyjnych w procesie rekrutacji

Firmy coraz częściej decydują się na to, by powierzyć rekrutację wyspecjalizowanym w tym podmiotom. To dla przedsiębiorców oszczędność czasu, a jednocześnie też pewność, że przyszli pracownicy będą doskonale spełniać wymagania, które się przed nimi stawia. Rozwój branży HR powoduje, że pracodawcy coraz chętniej korzystają z usług pośrednictwa, bo ich celem jest wyszukiwanie talentów.

Trend 4 – budowanie silniejszej marki pracodawcy
Kiedy rynek pracy staje się rynkiem pracowników, pracodawcy muszą kłaść coraz większy nacisk na to, by oferować atrakcyjne warunki zatrudnienia i wyrabiać sobie dobrą opinię. W tych branżach, w których potrzebni są specjaliści, pracodawcy zaczną inwestować w to, by pokazać się od jak najlepszej strony i zachęcić najlepszych kandydatów. Płace będą rosły, warunki pracy staną się coraz lepsze, a premie i dodatkowe świadczenia będą takim wabikiem, który pozwoli obsadzić stanowiska najlepszymi pracownikami.

Trend 5 – rekrutacja różnymi kanałami

W 2017 branża HR zacznie pozyskiwać kandydatów przez coraz większą ilość kanałów. Popularne staną się systemy poleceń, spersonalizowane reklamy czy szerokie wykorzystanie specjalistycznych portali. W czasach, w których każdy ma dostęp do internetu z poziomu swojego smartfona, dotarcie do ofert pracy jest bardzo wygodne. Tak więc rekruterzy będą musieli wręcz ścigać się, by trafić do najlepszych kandydatów jako pierwsi.

O dobrego, wykwalifikowanego pracownika jest coraz trudniej. Dlatego też przed branżą HR stoi nie lada wyzwanie. Rekruterzy będą coraz częściej pełnić rolę PR-owców pracodawców, a kandydaci skuszeni dobrymi ofertami przebierać w nich i stawiać coraz wyższe wymagania.

Grupa Wadwicz

Od ponad 25 lat wspieramy naszych Klientów w nowoczesnym zarządzaniu pracownikami i efektywnym budowaniu długoterminowych planów zatrudnienia. Dzięki usługom pracy tymczasowej polepszamy procesy zarządzania płynnością zatrudnienia.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne wiadomości i raporty z rynku pracy, przydatne porady ekspertów oraz wybrane oferty pracy, zapisz się do naszego newslettera, a dowiesz się
o tym jako pierwszy.

Copyright by Grupa Wadwicz